Kandidatët tunizian fillojnë fushatat e tyre presidenciale - Bota Sot
Kandidatët tunizian fillojnë fushatat e tyre presidenciale

Afrika

Kandidatët tunizian fillojnë fushatat e tyre presidenciale

Më: 3 shtator 2019 Në ora: 18:14
Foto

Kandidatët për presidentë tunizianë filluan fushatën të hënën për zgjedhjet e 15 shtatorit kundër një sfondi të problemeve ekonomike dhe një sulmi militant që nënvizoi sfidat me të cilat përballet e vetmja demokraci që del nga kryengritjet arabe të vitit 2011, shkruan Reuters.

Midis 24 burrave dhe dy grave që garojnë për zgjedhje për postin e Kryeministrit, një kandidat i arrestuar muajin e kaluar nën dyshimin e mashtrimit të taksave dhe pastrimit të parave, dhe një kandidat nga një parti e moderuar islamike që u ndalua para revolucionit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...