Partitë kryesore të Libanit bien dakord për paketën e reformës së kryeministrit - Bota Sot
Partitë kryesore të Libanit bien dakord për paketën e reformës së kryeministrit

Afrika

Partitë kryesore të Libanit bien dakord për paketën e reformës së kryeministrit

Më: 20 tetor 2019 Në ora: 22:33
Saad Hariri

Partitë kryesore të Libanit kanë rënë dakord për një paketë reformash të propozuar nga kryeministri Saad Hariri, i cili u kishte dhënë partnerëve të tij të koalicionit deri të hënën për ta mbështetur atë, tha një zyrtar i lartë, shkruan AFP.

Udhëheqësit kryesorë të vendit u përgjigjën të dielën në ultimatumin e Haririt, duke rënë dakord të hiqnin taksa të reja dhe të privatizonin ndërmarrjet e mëdha, midis masave të tjera, një zyrtar i kabinetit i tha AFP-së në kushtet e anonimitetit.

Të premten, në ditën e dytë të valës më të madhe të vendit në protesta antiqeveritare në vite, Hariri iu drejtua kombit dhe u dha partnerëve të tij të kabinetit 72 orë për të mbështetur planin e tij.

"Ai e dërgoi atë në të gjitha fraksionet dhe mori marrëveshjen e tyre, veçanërisht nga Lëvizja Patriotike e Lirë dhe Hezbollah, dhe nesër ai do të shkojë në kabinet për ta aprovuar", tha zyrtari.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat