Protestat në Liban hyjnë në javën e dytë - Bota Sot
Protestat në Liban hyjnë në javën e dytë

Afrika

Protestat në Liban hyjnë në javën e dytë

Më: 24 tetor 2019 Në ora: 11:22
Protestat në Liban

Protestat në mbarë vendin në Liban hynë javën e tyre të dytë këtë të enjtë, me demonstruesit duke kundërshtuar ushtrinë për të bllokuar rrugët dhe për të kërkuar kërkesën e tyre për një rregullim të plotë të sistemit politik, raporton AFP.

Të ndezura në 17 tetor nga një taksë e propozuar në thirrjet e bëra përmes aplikacioneve të mesazheve, protestat kanë përhapur një mobilizim ndër-sektar rrugësh kundër një sistemi politik që shihet si i korruptuar dhe i prishur.

Të enjten në mëngjes demonstruesit ngritën postblloqe në kryeqytet, njoftuan korrespondentët e AFP dhe media libaneze.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat