Presidenti libanez Michel Aoun i gatshëm të takojë përfaqësuesit e protestuesve - Bota Sot
Presidenti libanez Michel Aoun i gatshëm të takojë përfaqësuesit e protestuesve

Afrika

Presidenti libanez Michel Aoun i gatshëm të takojë përfaqësuesit e protestuesve

Më: 24 tetor 2019 Në ora: 13:31
Michel Aoun

Presidenti i Libanit, Michel Aoun u ka thënë dhjetra mijëra protestuesve se një paketë e reformës ekonomike të paraqitur nga kryeministri i vendit do të jetë "hapi i parë" drejt shpëtimit të Libanit nga kolapsi ekonomik.

Aoun foli në një fjalim të shkurtër në televizion para kombit të enjten, duke u zotuar të bëjë çdo përpjekje për të zbatuar një reformë rrënjësore, por gjithashtu duke thënë se ndryshimi mund të vijë vetëm brenda institucioneve shtetërore.

Ai thotë se liria e transportit duhet të respektohet, duke u bërë thirrje demonstruesve që të largojnë pengesat në rrugë.

Këto ishin komente e parat të tij që nga protestat për korrupsionin dhe keqmenaxhimin shpërtheu në të gjithë vendin një javë më parë, raposrton AFP.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat