Protestuesit libanezë formojnë zinxhirin njerëzor në të gjithë vendin - Bota Sot
Protestuesit libanezë formojnë zinxhirin njerëzor në të gjithë vendin

Afrika

Protestuesit libanezë formojnë zinxhirin njerëzor në të gjithë vendin

Më: 27 tetor 2019 Në ora: 18:51
Foto

Dhjetëra mijëra protestues libanezë formuan me sukses një zinxhir njerëzor që kalonte në veri-jug në të gjithë vendin të dielën për të simbolizuar unitetin kombëtar të ri, raporton AFP.

Demonstruesit u bashkuan doër për dorë nga Tripoli në Gomë, një zinxhir prej 170 kilometrash duke kaluar nëpër kryeqytetin Bejrut, si pjesë e një mobilizimi të paprecedentë ndër-sektar.

Tensioni është rritur ditët e fundit midis forcave të sigurisë dhe protestuesve, të cilët kanë bllokuar rrugët dhe e kanë çuar vendin në ndalesë për të shtrënguar kërkesat e tyre për një rregullim të plotë të sistemit politik.

Elita politike e revoltuar në Liban ka mbrojtur një paketë të vonuar të reformave ekonomike dhe u shfaq e gatshme për të riorganizuar qeverinë, por protestuesit që kanë qëndruar në rrugë që nga 17 tetori duan më shumë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat