Policia e Afrikës së Jugut arreston 100 persona në protestë kundër ksenofobisë - Bota Sot
Policia e Afrikës së Jugut arreston 100 persona në protestë kundër ksenofobisë

Afrika

Policia e Afrikës së Jugut arreston 100 persona në protestë kundër ksenofobisë

Më: 30 tetor 2019 Në ora: 19:23
Foto

Rreth 100 njerëz u arrestuan të mërkurën si pjesë e një operacioni për shpërndarjen e një grupi refugjatësh dhe azilkërkues që kishin organizuar një ulje të zgjatur pranë agjencisë së refugjatëve të Kombeve të Bashkuara në Cape Town, tha policia e Afrikës së Jugut.

Refugjatët dhe azilkërkuesit kanë qëndruar jashtë zyrave të Komisionerit të Lartë të KB për Refugjatët, duke kërkuar që të shpërngulen nga Afrika e Jugut, ku thonë se nuk ndjehen të sigurt pas një valë dhune ksenofobike.

Mediat lokale treguan pamjet e policisë që gjuanin topa uji në turmën e protestuesve, disa prej të cilëve ishin të dëshpëruar dukshëm ose kishin fëmijë të vegjël të lidhur në kurriz, dhe hiqnin sende personale si rroba, çanta për gjumë dhe pajisje gatimi nga rruga, raporton Reuters.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat