Vendi i paralizuar nga protestat, kriza fiskale në Liban përkeqësohet - Bota Sot
Vendi i paralizuar nga protestat, kriza fiskale në Liban përkeqësohet

Afrika

Vendi i paralizuar nga protestat, kriza fiskale në Liban përkeqësohet

Më: 30 tetor 2019 Në ora: 20:03
Foto

Bankat libaneze janë mbyllur për dy javët e fundit ndërsa qeveria mbërthen me demonstrata masive që kanë paralizuar vendin, por një krizë edhe më e madhe mund të vendoset kur ato të rihapen të Premten.

Ekzistojnë shqetësime që qeveria mund të mos ketë rezerva të mjaftueshme të huaja për të mbrojtur monedhën e saj, për të shërbyer borxhin e saj masiv dhe për të ruajtur importin e mallrave jetësore, veçanërisht nëse ka një rrjedhë në banka.

Libani tashmë po merrej me një krizë të rëndë fiskale të rrënjosur në vite të huamarrjes së rëndë dhe rrjeteve të shtrenjta të patronazhit të drejtuara nga partitë politike, raporton AP.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat