Protestuesit e Libanit përballën me forcat e sigurisë - Bota Sot
Protestuesit e Libanit përballën me forcat e sigurisë

Afrika

Protestuesit e Libanit përballën me forcat e sigurisë

Më: 31 tetor 2019 Në ora: 12:42
Foto

Protestuesit libanezë u përballën me forcat e sigurisë të enjten ndërsa ata u përpoqën të bllokojnë rrugët e rihapura dhe të parandalojnë shtytjen e tyre të paprecedentë jo sektare për reforma radikale nga mosmarrëveshjet.

Dorëheqja e qeverisë së kryeministrit Saad Hariri të martën ishte takuar me brohoritje nga turmat që kërkonin largimin e një klase politike që shihet si e korruptuar, e paaftë dhe sektare.

Rënia e qeverisë nën presionin nga rruga kishte çuar në një lehtësim të bllokimit që ka shkatërruar vendin me gjashtë milion banorë, raporton France24.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat