Presidenti i Libanit u kërkon qytetarëve të bashkohen pas reformave - Bota Sot
Presidenti i Libanit u kërkon qytetarëve të bashkohen pas reformave

Afrika

Presidenti i Libanit u kërkon qytetarëve të bashkohen pas reformave

Më: 3 nëntor 2019 Në ora: 16:54
Foto

Presidenti i Libanit bëri thirrje të dielën që qytetarët të bashkohen prapa reformave, përpara protestave të reja dy javë në një lëvizje në të gjithë vendin që rrëzoi qeverinë, raporton France24.

Demonstratat e pashembullta ndër sektare kanë kapluar Libanin që nga 17 tetori, duke kërkuar një rregullim të plotë të një sistemi politik që konsiderohet joefikas dhe i korruptuar.

Kabineti u tërhoq të martën, por protestuesit thanë se kjo nuk ishte e mjaftueshme dhe u zotuan të takohen për një demonstrim tjetër të dielën pasdite në Beirut.

Të dielën, Presidenti i ngulitur Michel Aoun iu drejtua libanezve në një fjalim televiziv ndërsa mijëra mbështetës të tij përshkuan rrugën përpara pallatit të tij presidencial.

"Unë ju bëj thirrje të gjithëve që të bashkoheni," tha presidenti i krishterë 84 vjeçar Maronit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat