Të paktën 265 njerëz kanë vdekur nga përmbytjet, rrëshqitjet e dherave të tokës në Afrikës Lindore - Bota Sot
Të paktën 265 njerëz kanë vdekur nga përmbytjet, rrëshqitjet e dherave të tokës në Afrikës Lindore

Afrika

Të paktën 265 njerëz kanë vdekur nga përmbytjet, rrëshqitjet e dherave të tokës në Afrikës Lindore

Më: 5 dhjetor 2019 Në ora: 16:27
Foto

Dy muaj me shira të pamëshirshëm dhe të pandërprerë kanë bërë që edhe lumenjët të dilnin nga shtrati dhe u përplasën nëpër shtëpi në të gjithë Afrikën Lindore, me të paktën 265 të vrarë, sipas një raporti të AFP, pasi meteorologët paralajmërojnë shira ehde më tutje, raporton France24.

Përplasjet ekstreme kanë prekur afër dy milion njerëz dhe kanë larë dhjetëra mijëra bagëti në Kenia, Somali, Burundi, Tanzania, Sudan e Jugut, Uganda, Xhibuti dhe Etiopi.

Me një stuhi tropikale të drejtuar për në Somali dhe më shumë parashikime të shiut në të gjithë rajonin në javët e ardhshme, frika po rritet për sëmundjet që rrjedhin nga uji dhe perspektiva e urisë pasi të lashtat shkatërrohen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat