Afrika përballet me një "kërcënim ekzistencial" ndërsa përhapen rastet e viruseve

Afrika

Afrika përballet me një "kërcënim ekzistencial" ndërsa përhapen rastet e viruseve

Më: 2 prill 2020 Në ora: 19:41
Foto ilustrim

Disa vende afrikane do të kenë më shumë se 10,000 raste të koronavirusit deri në fund të prillit, zyrtarët shëndetësorë parashikuan të enjten, pasi kontinenti më pak i pajisur për të trajtuar infeksione serioze ka një "boshllëk të madh" në numrin e ventilatorëve dhe sendeve të tjera kritike.

Ndërsa rastet në të gjithë Afrikën janë tani mbi 6,000 në atë që është quajtur agimi i shpërthimit, kontinenti është "shumë, shumë afër", ku Evropa ishte pas një periudhe 40-ditore, kreu i Qendrave të Afrikës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve , U tha gazetarëve John John Nkengasong para gazetarëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat