Afrika shënon më se 40 mijë raste me coronavirus, vetëm një shtet nuk e ka asnjë të sëmurë

Afrika

Afrika shënon më se 40 mijë raste me coronavirus, vetëm një shtet nuk e ka asnjë të sëmurë

Më: 2 maj 2020 Në ora: 15:21
Pamje nga Afrika

Qendra Afrikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka bërë të ditur se në kontinentin afrikan, janë shënuar më se 40 mijë raste me coronavirus, deri më tani.

Të dhënat e kësaj qendre, tregojnë se 40,749 janë të prekur me coronavirus, ndërsa 1,689 kanë vdekur si pasojë e infeksionit, derisa 13,383 janë shëruar.

Vdekjet si pasojë e pandemisë, janë rritur në disa shtete afrikane, që e kishin të vështirë të përballeshin me situatën e krijuar.

Gjatë 24 orëve të fundit, 358 raste të reja janë raportuar në Egjipt, 354 në Afrikën e Jugut, 328 në Nigeri, 148 në Algjeri, 146 në Marok, 91 në Sudan, 91 në Senegal, 58 në Bregun e Fildishtë, 52 në Guinea Bissau, 42 në Guinea, 32 në Republikën Demokratike të Kongos, 32 në Benin dhe 22 në Republikën e Afrikës Qendrore.

Si pasojë e coronavirusit, janë shënuar 14 viktima në Egjipt, 13 në Afrikën e Jugut, dhjetë në Nigeri, pesë në Sudan, katër në Kenia, tre në Algjeri dhe nga një viktimë në Marok, Bregun e Fildishtë, Republikën Demokratike të Kongos, Benin, Niger, dhe Burkina Faso.

Gjithashtu, në Sao Tome dhe Principe janë regjistruar vdekjet e para nga coronavirusi, ndërsa pandemia është përhapur në të gjithë kontinentin, por në Lesotho, ku nuk është asnjë rast.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat