Të paktën 20 persona janë vrarë nga një sulm në Nigeri - Bota Sot
Të paktën 20 persona janë vrarë nga një sulm në Nigeri

Afrika

Të paktën 20 persona janë vrarë nga një sulm në Nigeri

Më: 10 maj 2020 Në ora: 21:54
Foto ilustrim

Banditët me motoçikleta vranë 20 fshatarë në një varg sulmesh në rajonin perëndimor të Nigerit, Tillaberi, tha guvernatori atje AFP të dielën.

Një numër i panjohur i "banditëve të armatosur" sulmuan tre fshatra të dielën rreth orës 17:30 me kohën lokale, tha guvernatori Tidjani Ibrahim Katiella.

Ai tha se sulmuesit "mashtruan dyqane" dhe plaçkitën drithëra, si dhe bagëti para se të shkonin drejt veriut. Një burim lokal i quajtur fshatra i shënjestruar si Gadabo, Zibane Koira-Zeno dhe Zibane-Tegui, të gjitha të administruara nga Anzourou, një komunë rreth 50 kilometra (30 milje) nga qyteti Tillaberi, qyteti kryesor në Nigerin perëndimor dhe rreth 100 kilometra nga kufiri me Mali.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat