Në Afrikë, mungesa e të dhënave për koronavirus ngjall frikën e 'epidemisë së heshtur' - Bota Sot
Në Afrikë, mungesa e të dhënave për koronavirus ngjall frikën e 'epidemisë së heshtur'

Afrika

Në Afrikë, mungesa e të dhënave për koronavirus ngjall frikën e 'epidemisë së heshtur'

Më: 8 korrik 2020 Në ora: 13:01
Foto ilustrim

Kur koronavirusi i ri goditi Tanzania në mes të prillit, Presidenti John Magufuli bëri thirrje për tre ditë lutje kombëtare për të kërkuar mbrojtjen e Zotit nga mashtrimi. Mezi një muaj më vonë, ai pretendoi fitoren ndaj sëmundjes dhe ftoi turistët të kthehen në vendin e tij të Afrikës Lindore, shkruan Reuters.

Nxitimi i tij për të rihapur erdhi megjithë alarmin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për një mungesë pothuajse totale të informacionit për përhapjen e virusit në vend prej 55 milion njerëzve, i cili ka një nga sistemet më të dobëta të kujdesit shëndetësor të rajonit.

Mungesa e të dhënave të besueshme prek shumë kombe afrikane, me disa qeveri të gatshme të pranojnë epidemitë ose të ekspozojnë sistemet e tyre shëndetësore të shkatërruara në shqyrtim jashtë. Kombet e tjera thjesht nuk mund të kryejnë testime të rëndësishme sepse ato janë shkatërruar aq shumë nga varfëria dhe konflikti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat