Presidenti i Tunizisë zgjedh Ministrin e Brendshëm për të udhëhequr qeverinë e re

Afrika

Presidenti i Tunizisë zgjedh Ministrin e Brendshëm për të udhëhequr qeverinë e re

Më: 26 korrik 2020 Në ora: 00:20
Hichem Mechichi

Presidenti tunizian Kais Saied të shtunën caktoi Ministrin e Brendshëm Hichem Mechichi si Kryeministrin e ri për të pasuar Elyes Fakhfakh, i cili dha dorëheqjen për akuzat për një konflikt interesi, tha agjensia shtetërore e lajmeve, raporton France24.

Meçichi, një i pavarur, tani ka një muaj për të formuar një qeveri të aftë të fitojë një votë besimi në parlament me shumicë të thjeshtë, ose presidenti do të shpërndajë parlamentin dhe të bëjë thirrje për një zgjedhje tjetër me vendime urgjente ekonomike që varen nga Tunizia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat