Vdekjet nga malaria rriten në Afrikë në mes të luftës kundër COVID-19

Afrika

Vdekjet nga malaria rriten në Afrikë në mes të luftës kundër COVID-19

Më: 26 korrik 2020 Në ora: 16:51
Vdekjet nga malaria rriten në Afrikë

Organizata Botërore e Shëndetit po paralajmëron se vdekjet e lidhura me malaries në Afrikën Sub-Sahariane mund të dyfishojnë këtë vit për shkak të ndërprerjeve të shkaktuara nga pandemia COVID-19.

Urgjenca shëndetësore ka mbyllur programet e trajtimit dhe parandalimit në shkallë të gjerë në të gjithë globin.

Në Kenia, punonjësit e mjekësisë thonë se shumë njerëz që vuajnë nga malarja po qëndrojnë larg ambienteve shëndetësore, raporton AL JAZEERA.

Covid 19 ka sjellë vështirësi në sistemet shëndetësore më të përparuar të botës duke i kolapsuar dhe përvec sëmundjes së malarie në Afrikë, janë dhe shumë njerëz të tjerë më sëmundje si, HIV AIDS dhe sëmundje kronike që nuk po marrin trajtim shëndetësor.

Në botë deri tani janë mbi 16 milion të infektuar dhe 640 viktima nga koronavirusi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat