Njerëzit akuzojnë llotarinë kombëtare për manipulim pas tërheqjes së numrave 5, 6, 7, 8, 9, 10

Afrika

Njerëzit akuzojnë llotarinë kombëtare për manipulim pas tërheqjes së numrave 5, 6, 7, 8, 9, 10

Më: 3 dhjetor 2020 Në ora: 18:30
Foto ilustrim

Dhjetra njerëz kanë akuzuar llotarinë kombëtare në Afrikën e Jugut për manipulim pasi 20 lojtare kanë ndarë çmimin e madh. Në shortin e të martës në mënyrë të pabesueshme u tërhoqën numrat pesë, gjashtë, shtatë, tetë, nëntë dhe numri special, dhjetë.

Organizatorët u justifikuan shpejt se ky kombinim zgjidhjet nga një numër i madh njerëzish, edhe pse raportohet se kanë nisur hetime për çështjen.

Faqja zyrtare e llotarisë tha: ‘Urime 20 fituesve të llotarisë së sotme. Numrat ishin vërtet të papritur por shumë lojtarë i zgjedhin në këtë sekuencë’.

20 fituesit morën secili nga 5.7 milionë rand – ekuivalente e rreth 300 000 euro.

BBC shkruan se shanset e fitores së llotarisë së Afrikës së Jugut janë rreth një në 42,375,200. Këto ishin numrat e pesë goglave të zgjedhura nga 50, plus goglën ‘bonus’ të zgjedhur veçmas nga 20.

Afrikano-jugorët shkruanin në mediat sociale për të shprehur zhgënjimin ndaj rezultatit, sipas tyre të manipuluar. Një prej tyre shkruante: “Lotto e tregoi veten se është një mashtrim”.

Një tjetër shkruante: “20 njerëz e kanë vendosur këtë, dhe e ndanë ‘jackpot-in’ mes tyre. Nuk ndodh asnjëherë që kjo të jetë koinçidencë”.

Llotaria kombëtare e Afrikës së Jugut tha se po heton rezultatin, të cilin edhe vetë e quante ‘të paprecedentë’.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat