Gjykata e Republikës së Afrikës Qendrore refuzon kandidaturën e ish-Presidentit Bozize

Afrika

Gjykata e Republikës së Afrikës Qendrore refuzon kandidaturën e ish-Presidentit Bozize

Më: 3 dhjetor 2020 Në ora: 21:56
Francois Bozize

Gjykata e lartë në Republikën e Afrikës Qendrore (CAR) refuzoi të enjten kandidaturën e ish-Presidentit Francois Bozize në zgjedhjet e 27 dhjetorit që do të mbahet pavarësisht shqetësimeve të sigurisë për shkak të luftimeve midis milicive rivale, raporton Reuters.

Bozize planifikoi të kandidonte kundër Presidentit Faustin-Archange Touadera. Por gjykata tha se Bozize, 74 vjeçari, nuk plotësonte kërkesën e "moralit të mirë" për kandidatët për shkak të një urdhri ndërkombëtar dhe sanksioneve të KB për atë për vrasje të pretenduara, tortura dhe krime të tjera.

Gjykata vërtetoi kandidaturat e Touadera dhe 16 të tjerëve, sipas urdhrit të lexuar nga presidenti i gjykatës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat