Covid-19, kjo është situata në Afrikë

Afrika

Covid-19, kjo është situata në Afrikë

Më: 5 dhjetor 2020 Në ora: 09:23
Ilustrim

Numri i të infektuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 2 milionë e 248 mijë.

Gjithsej 2.248.159 persona deri më tani kanë rezultuar pozitiv me virusin në mbarë kontinentin, pasi në 24 orët e fundit janë infektuar edhe 16.365 persona, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë.

Ndërkaq, numri i të vdekurve si pasojë e pandemisë ka arritur në 53.368, me një rritje prej 375 viktimash në 24 orët e fundit.

Shifra më e lartë e viktimave është regjistruar në Afrikën e Jugut me 21.963 të vdekur, pasuar nga Egjipti me 6.732 dhe Maroku me 6.136. Në Sejshelle dhe Eritre nuk është raportuar asnjë vdekje.

Për sa i përket numrit të të infektuarve, ai ka arritur në 805.804 në Afrikën e Jugut, ndërsa pas saj radhiten Maroku me 372.620 raste dhe Egjipti me 117.583. Deri më tani, 1.916.443 persona të infektuar janë shëruar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat