Afrikë, 306 viktima dhe mbi 13 mijë raste të reja me COVID-19

Afrika

Afrikë, 306 viktima dhe mbi 13 mijë raste të reja me COVID-19

Më: 7 dhjetor 2020 Në ora: 08:11
Foto ilustrim

Në kontinentin e Afrikës ka arritur në mbi 2 milionë e 276 mijë numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas faqes së internetit "Worldometer", e cila përpilon informacionet më të fundit mbi pandeminë, me 13.422 raste të reja në 24 orët e fundit numri i rasteve në gjithë kontinentin është rritur në 2.276.574 ndërsa numri i viktimave me 306 vdekje të reja arrin në 53.961.

Numri më i lartë i viktimave nga COVID-19 deri më sot në kontinent është regjistruar në Afrikën e Jugut me 22.206, ndërsa në Egjipt janë regjistruar 6.771 dhe në Marok 6.245 vdekje.

Në Sejshelle dhe Eritrea nuk është raportuar asnjë vdekje me burim nga COVID-19.

Vendet me numrin më të madh të rasteve në kontinent janë Afrika e Jugut me 814.565 raste e cila pasohet nga Maroku me 379.657 dhe Egjipti me 118.432 raste.

Deri më tani në Afrikë janë shëruar 1.936.646 persona të infektuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat