Gana voton për president, në provë të stabilitetit të vendit

Afrika

Gana voton për president, në provë të stabilitetit të vendit

Më: 7 dhjetor 2020 Në ora: 22:28
Foto

 Votuesit në Gana votuan të hënën për zgjedhjet presidenciale dhe legjislative që ka të ngjarë të provojnë kredencialet e kombit të Afrikës Perëndimore si një nga vendet më të qëndrueshme politikisht të kontinentit, raporton AP.

Janë 12 kandidatë presidencialë, përfshirë tre gra, me Presidentin Nana Addo Dankwa Akufo-Addo, 76 vjeç, nga Partia e Re Patriotike dhe ish-presidenti John Dramani Mahama, 62 vjeç, nga parashikimi i Kongresit Kombëtar Demokratik si kryesuesit.

Të dy janë përballur dy herë më parë. Mahama fitoi zgjedhjet e 2012, por humbi në 2016 nga Akufo-Addo. Nëse secila prej dy peshave të rënda fiton, ata do të shërbejnë për një mandat të dytë dhe të fundit nën kufijtë aktual kushtetues. Një kandidat duhet të fitojë më shumë se 50% të votave për të shmangur një raund të dytë, i cili do të zhvillohej në rreth 21 ditë.

Më shumë se 17 milion u regjistruan për të votuar në më shumë se 38,000 qendra votimi në të gjithë vendin, me qendrat e votimit të ndara në mënyrë që linjat të ishin më të shkurtra mes pandemisë së koronavirusit. Zgjedhësit gjithashtu hedhin votat për 275 vende për të cilat po garojnë 918 kandidatë për deputetë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat