Covid-19 në Afrikë/ Mbi 54 mijë njerëz kanë humbur jetën

Afrika

Covid-19 në Afrikë/ Mbi 54 mijë njerëz kanë humbur jetën

Më: 8 dhjetor 2020 Në ora: 09:59
Foto ilustrim

Ka tejkaluar shifrën 2 milionë e 287 mijë numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në kontinentin e Afrikës.

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon informacionet më të fundit mbi pandeminë, me 10.651 raste të reja në 24 orët e fundit, numri i rasteve në gjithë kontinentin është rritur në 2.287.238, ndërsa numri i viktimave me 247 vdekje të reja arrin në 54.209.

Numri më i lartë i viktimave nga COVID-19 deri më sot në kontinent është regjistruar në Afrikën e Jugut me 22.249, ndërsa në Egjipt janë regjistruar 6.790 dhe në Marok 6.320 vdekje.

Në Sejshelle dhe Eritrea nuk është raportuar asnjë vdekje me burim nga COVID-19. Vendet me numrin më të madh të rasteve në kontinent janë Afrika e Jugut me 817.878 raste, e cila pasohet nga Maroku me 381.188 dhe Egjipti me 118.847 raste.

Deri më tani në Afrikë janë shëruar 1.947.529 persona të infektuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat