Një vaksinë për Afrikën, Guterres: ja e vetmja që i është përgjigjur

Afrika

Një vaksinë për Afrikën, Guterres: ja e vetmja që i është përgjigjur

Më: 10 dhjetor 2020 Në ora: 10:21
Foto ilustrim

Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guterres paralajmëroi sot se “nacionalizmi i vaksinimit” po përhapet me shpejtësi të plotë, se vendet e varfëra kohët e fundit kanë parë vendet e pasura “duke u përgatitur për vaksinim, ndërsa ata pyesin nëse dhe kur do të vaksinohen kundër COVID-19.”

Kreu i KB përsëriti që shpërndarja e vaksinave duhet të jetë për të mirën e përgjithshme publike, të disponueshme për të gjithë, veçanërisht në Afrikë, raporton AP.

Ai bëri thirrje për një projekt prej 4.2 miliardë dollarësh të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për të shpërndarë vaksinat në vendet më të varfra të botës gjatë dy muajve të ardhshëm.

Guterres tha se sistemi Covax është i vetmi që garanton se vaksinat do të shpërndahen në vendet afrikane dhe vendet e tjera në zhvillim.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, i tha Këshillit të Sigurimit të KB javën e kaluar se “drita në fund të tunelit po bëhet më e ndritshme”, duke shtuar se vaksinat duhet të ndahen në mënyrë të barabartë, jo “të shërbejnë si një privilegj për komunitetet individuale dhe që bëhen një arsye e re pse disa njerëz lihen pas dore”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat