Shkon në mbi 2,39 milionë numri i rasteve me COVID-19 në kontinentin e Afrikës

Afrika

Shkon në mbi 2,39 milionë numri i rasteve me COVID-19 në kontinentin e Afrikës

Më: 14 dhjetor 2020 Në ora: 08:03
Foto ilustrim

Numri i të infektuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 2 milionë e 390 mijë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjithsej 2.393.061 persona deri më tani kanë rezultuar pozitiv me virusin në mbarë kontinentin, pasi në 24 orët e fundit janë infektuar edhe 16.320 persona, sipas faqes së internetit "Worldometer", e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë.

Ndërkaq, numri i të vdekurve si pasojë e pandemisë ka arritur në 55.346, me një rritje prej 428 viktimash në 24 orët e fundit.

Shifra më e lartë e viktimave është regjistruar në Afrikën e Jugut me 23.106 të vdekur, pasuar nga Egjipti me 6.920 dhe Maroku me 6.624.

Në Sejshelle dhe Eritre nuk është raportuar asnjë vdekje.

Për sa i përket numrit të të infektuarve, ai ka arritur në 860.964 në Afrikën e Jugut, ndërsa pas saj radhiten Maroku me 399.609 raste dhe Egjipti me 121.575.

Deri më tani, 2.023.832 persona të infektuar janë shëruar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat