Grupi Boko Haram merr përsipër rrëmbimin e qindra nxënësve në Nigeri

Afrika

Grupi Boko Haram merr përsipër rrëmbimin e qindra nxënësve në Nigeri

Më: 15 dhjetor 2020 Në ora: 08:47

Grupi Boko Haram ka marrë përgjegjësinë për rrëmbimin e qindra nxënësve të një shkolle në Nigeri, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Më shumë se 300 studentë janë zhdukur pasi persona të armatosur sulmuan një shkollë në Katsina të premten e javës kaluar dhe u angazhuan forcat e sigurisë në një betejë të ashpër me armë, duke detyruar qindra studentë të largoheshin dhe të fshiheshin në shkurre dhe pyll përreth.

“Unë jam Abubakar Shekau dhe vëllezërit tanë qëndrojnë pas rrëmbimit në Katsina”, tha udhëheqësi i grupit.

Një operacion i përbashkët shpëtimi nisi të shtunën nga policia, forcat ajrore dhe ushtria e Nigerisë, sipas qeverisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat