Nxënësit nigerianë lirohen pas rrëmbimit nga Boko Haram

Afrika

Nxënësit nigerianë lirohen pas rrëmbimit nga Boko Haram

Më: 17 dhjetor 2020 Në ora: 22:03
Foto

Qindra nxënës nigerianë të rrëmbyer javën e kaluar nga një shkollë me konvikt janë liruar, i thanë autoritetet lokale BBC.

Një zëdhënës i guvernatorit të shtetit Katsina, ku djemtë u morën, tha se 344 të liruarit ishin në gjendje të mirë dhe prisnin shtëpinë brenda disa orësh, shkruan BBC.

Askush nga grupi i rrëmbyer nuk u vra, shtoi zëdhënësi.

Sulmi ishte i pari i këtij lloji në Nigerinë veri-perëndimore dhe u pretendua nga grupi militant Boko Haram.

Por autoritetet nigeriane thanë që rrëmbimet ishin kryer nga bandat lokale të lidhura me grupin islamik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat