Sri Lanka djeg me forcë foshnjën e vdekur, duke shkaktuar zemërim

Afrika

Sri Lanka djeg me forcë foshnjën e vdekur, duke shkaktuar zemërim

Më: 26 dhjetor 2020 Në ora: 15:11
Sri Lanka

Djegia e detyruar e një foshnje myslimane vetëm 20-ditëshe në Sri Lanka ka nxjerrë në pah urdhrin e diskutueshëm të qeverisë për të djegur trupat e të gjithë atyre që vdiqën nga Covid. Kritikët thonë se vendimi nuk bazohet në shkencë dhe synon vetëm të lëndojë komunitetin e pakicave.

Mohamed Fahim dhe gruaja e tij Fathima Shafna u emocionuan kur djali i tyre Shaykh lindi më 18 nëntor pas një pritje gjashtë-vjeçare. Por gëzimi i tyre ishte jetëshkurtër.

Natën e 7 dhjetorit, ata vunë re se foshnja po luftonte për të marrë frymë. Ata e çuan menjëherë në spitalin më të mirë për fëmijë të kryeqytetit Colombo, Zonja Ridgeway.

Image

"Ata na thanë që foshnja ishte në gjendje të rëndë dhe vuante nga pneumonia. Por më pas, rreth mesnatës, ata bënë një test antigjeni dhe na thanë se foshnja ishte pozitive për koronavirus," Mohamed Fahim, i cili drejton një automjet me tre rrota për një duke jetuar, i tha BBC Sinhala.

Mjekët më pas testuan z. Fahim dhe gruan e tij, por ata të dy ishin negativë.

"Unë pyeta se si fëmija im ishte pozitiv kur të dy, madje edhe nëna që e ushqente me gji, ishim negativ?!"

Pavarësisht lotëve dhe lutjeve, çifti i shqetësuar u dërgua në shtëpi nga zyrtarët që thanë se duheshin më shumë teste. Atyre iu tha që të telefononin në spital për azhurnime.

Të nesërmen, ata u informuan se foshnja e tyre kishte vdekur nga Covid. Z. Fahim në mënyrë të përsëritur u kërkoi mjekëve që të bënin një test PCR për ta rikonfirmuar këtë, por ata nuk pranuan.

Pastaj, mjekët i kërkuan atij të nënshkruante një dokument që autorizon kremimin e fëmijës së tyre, siç kërkohet nga ligji në Sri Lanka.

Z. Fahim refuzoi: djegia e trupave është e ndaluar në Islam, e konsideruar një formë e gjymtimit, e ndaluar nga Allahu. Myslimanët gjithashtu besojnë në ringjalljen e trupit fizik dhe djegia mendohet ta parandalojë këtë.

Dhe ai nuk është vetëm. Disa familje myslimane nuk kanë pranuar të marrin trupat e të vdekurve të tyre, duke e lënë qeverinë për t'i djegur ata me shpenzimet e shtetit, ndërsa shumë nuk do të pranojnë hirin e të dashurve të tyre.

Z. Fahim thotë se ai vazhdimisht kërkoi që trupi i foshnjës së tij t’i dorëzohej, por zyrtarët thanë jo. Të nesërmen, atij iu tha që trupi i djalit të tij po çohej në krematorium.

"Unë shkova atje por nuk hyra në sallë," thotë ai. "Si mund ta shikoni djalin tuaj të vogël duke u djegur?"

Image

'Pa prova'

Drejtuesit politikë, fetarë dhe të komunitetit që përfaqësojnë komunitetin mysliman kanë kërkuar vazhdimisht qeverinë të ndryshojë politikën e saj "vetëm për kremtarin", duke treguar më shumë se 190 vende që lejojnë varrosjet dhe këshillat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Ajo madje e ka çuar luftën e saj në Gjykatën e Lartë, por çështjet u hodhën poshtë pa ndonjë shpjegim.

Qeveria argumenton se varrosjet mund të ndotin ujërat nëntokësore, bazuar në thënien e një komiteti ekspertësh, përbërja dhe kualifikimet e të cilave janë të panjohura.

Sidoqoftë, virologu me famë botërore Prof Malik Peiris eka vënë në dyshim teorinë.

"Covid-19 nuk është një sëmundje që transmetohet nga uji", tha prof Peiris për BBC. "Dhe unë nuk kam parë ndonjë provë që sugjeron se ajo përhapet përmes trupave të vdekur. Një virus mund të shumohet vetëm në një qelizë të gjallë. Sapo një person të vdesë, aftësia e viruseve për t'u shumëzuar zvogëlohet."

Ai shtoi: "Trupat e pajetë nuk varrosen në ujë të rrjedhshëm. Sapo të varrosni trupin gjashtë metra nën dhe të mbështjellë me mbështjellës të papërshkueshëm, nuk ka shumë të ngjarë që do të ndottë ujin e rrjedhshëm".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat