Libani arreston 8 emigrantë, pasi dogjën kampin e refugjatëve

Afrika

Libani arreston 8 emigrantë, pasi dogjën kampin e refugjatëve

Më: 27 dhjetor 2020 Në ora: 21:27
Foto ilustrim

Ushtria e Libanit tha të dielën se kishte arrestuar tetë persona pasi një mosmarrëveshje çoi një grup të shtetasve libanezë për të djegur një vendbanim informal të refugjatëve në veri të vendit, raporton France24.

Ushtria tha se "arrestoi dy shtetas libanezë dhe gjashtë sirianë për një mosmarrëveshje personale ... midis një numri burrash libanezë dhe punëtorëve sirianë", sipas një deklarate.

"Burrat libanezë qëlluan me plumba në ajër dhe dogjën çadrat e refugjatëve sirianë," shtoi ai, pa dhënë hollësi për shkakun e grindjes.

Zjarri të shtunën në mbrëmje çau strehimet me çadra të rreth 75 familjeve pranë qytetit Bhanine në rajonin e veriut të Liban Miniyeh, duke lënë vetëm në qiell të hapur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat