Afrika e Jugut kalon një milion infeksione me koronavirus

Afrika

Afrika e Jugut kalon një milion infeksione me koronavirus

Më: 28 dhjetor 2020 Në ora: 16:19
Foto ilustrim

Afrika e Jugut është bërë vendi i parë në kontinentin Afrikan që regjistron më shumë se një milion raste të COVID-19.

Presidenti Cyril Ramaphosa pritet të shpallë kufizime më të rrepta, pasi disa spitale dhe qendra mjekësore po luftojnë me një rritje të madhe të numrit të pacientëve, raportoi BBC.

Një variant i ri i coronavirusit, i njohur si 501.V2, besohet se ka shkaktuar një rritje të papritur të infeksionit.

Ai u identifikua nga një rrjet i shkencëtarëve të Afrikës së Jugut në provincën Kepi Lindor dhe më pas u përhap shpejt në pjesë të tjera të vendit.

Në Afrikën e Jugut, 1,004,413 të infektuar dhe 26,735 vdekje nga coronavirusët janë regjistruar që nga fillimi i epidemisë në muajin mars. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat