​Afrika Jugore: Pacienti i vdekur nga COVID, pa ushqim për 100 orë

Afrika

​Afrika Jugore: Pacienti i vdekur nga COVID, pa ushqim për 100 orë

Më: 31 janar 2021 Në ora: 22:32
Foto ilustrim

Vdekja e të riut Shonisani Letol (34), i cili vuante nga COVID dhe njëherësh nuk hëngri ushqim për 100 orë dhe as nuk u vizitua nga një mjek në spital për gati tri ditë, tregon se sa e vështirë është situata në disa spitalet shtetërore jug-afrikane.

Pas hetimit, Avokati i Popullit akuzoi Spitalin Tembis, afër Johanesburg, për "neglizhencë të rëndë".

"Problemet që kam në një nga spitalet tuaja vazhdojnë, ato bëhen të padurueshme. Duket se ata nuk janë të interesuar për të gjitha këto," i shkroi pacienti fatkeq Shonisani Letol ministrit të Shëndetësisë, Zvelij Mhize, në Twitter, dy ditë pasi u shtrua në spital, raporton Straits Time shkrimin e Bloomberg.

Vdekja e Letol ka zemëruar mediat sociale, pasi ekziston një hendek i madh në Afrikën e Jugut midis 15 për qind të popullsisë që kanë sigurim të plotë shëndetësor dhe pjesës tjetër të popullsisë, dhe mijëra njerëz kanë nënshkruar një peticion duke kërkuar drejtësi.

Letol u soll në spital në qershor dhe vuante nga insuficienca e veshkave, pasi u prek me COVID, por ai nuk dinte për rezultatet deri gjashtë ditë para vdekjes së tij.

I riu fatkeq nuk mori ushqim për 43 orë para se të merrte qetësues të gjumit dhe nuk iu dha infuzion për 57 orë të tjera pasi ra në gjumë, tregoi hetimi.

U deshën 69 orë që mjekët të vlerësonin shëndetin e tij dhe pasi ai vdiq, trupi i tij qëndroi në shtratin e spitalit për dhjetë orë të tjera.

Prindërit e tij i sollën ushqim, por nuk iu dha, pasi pastruesit kishin frikë të hynin në pavijonin COVID-19 pa një kostum mbrojtës.

Avokati i Popullit konkludoi në një raport disa ditë më parë se spitali nuk u lejua të përdoret për pacientët me COVID-19, dhe as nuk i plotësonte standardet shëndetësore.

U përcaktua që ky spital vendosi pacientë pa COVID dhe me COVID në të njëjtin repart, dhe menaxhmenti i spitalit u fajësua për "frikësimin e mbajtjes së shënimeve" dhe për mos transferimin e trupave në morg menjëherë.

"Ashpërsia e gjendjes së Letol mund të ishte përcaktuar shumë më herët dhe ka shumë të ngjarë një rezultat tjetër," thuhet në raport.

Autoritetet do të ndërmarrin masa disiplinore kundër drejtorëve të spitalit dhe anëtarëve të stafit individual, përfshirë ata që gënjyen nën betim, për të mashtruar hetuesit.

Departamenti shëndetësor lokal i provincës ku ndodhet spitali njoftoi se do të zbatojë rekomandimet e Avokatit të Popullit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat