Tanzania refuzon vaksinimin: Vendi është çliruar nga Covid-19

Afrika

Tanzania refuzon vaksinimin: Vendi është çliruar nga Covid-19

Më: 6 shkurt 2021 Në ora: 18:46
Tanzani

Për muaj me radhë qeveria e Tanzanisë ka insistuar se vendi nuk ishte Covid-19, kështu që nuk ka plane për vaksinimin.

Dickens Olewe i BBC ka folur me një familje që mban zi për vdekjen e një babait të familjes të dyshuar se kishte sëmundjen.

Frika është se mes mohimit, ka shumë më tepër viktima të papranuara të këtij virusi tepër ngjitës.

Një javë pasi ky person mbërriti në shtëpi nga puna me një kollë të thatë dhe humbje të shijes, ai u dërgua në spital, ku vdiq brenda disa orësh.

Ai nuk ishte testuar për Covid. Por sipas qeverisë së Tanzanisë, e cila nuk ka botuar të dhëna për koronavirusin për muaj me radhë, vendi është “pa Covid-19”.

Ka pak testime dhe nuk ka plane për një program vaksinimi në vendin e Afrikës Lindore.

Gati është e pamundur të vlerësohet shkalla e vërtetë e virusit dhe vetëm një numër i vogël i njerëzve lejohen zyrtarisht të flasin për këtë çështje.

Deklaratat e fundit publike kanë lënë të kuptohet për një realitet tjetër në një kohë kur disa qytetarë, po qajnë në heshtje vdekjen e anëtarëve të familjes që dyshohet se kanë pasur virusin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat