Raste të reja me Ebola zbulohen në Kongo, një person i vdekur

Afrika

Raste të reja me Ebola zbulohen në Kongo, një person i vdekur

Më: 7 shkurt 2021 Në ora: 19:43
Ilustrim

Një rast i ri i Ebolas është identifikuar pranë qytetit të Butembo në Republikën Demokratike të Kongos (DRC), ka njoftuar ministria e shëndetësisë e vendit.

Një grua u gjet me simptoma të virusit vdekjeprurës në qytetin e Bienas më 1 shkurt, e cila vdiq në spital në Butembo më 3 shkurt. Ajo ishte e martuar me një burrë që ishte prekur nga virusi në një shpërthim të mëparshëm, raporton aljazeera.

Njoftimi potencialisht shënon fillimin e shpërthimit të 12-të të Ebola së DRC-së që kur virusi u zbulua pranë lumit Ebola në vitin 1976.

Kjo vjen gati tre muaj pasi DRC njoftoi përfundimin e shpërthimit të saj të 11-të qindra kilometra larg në perëndim, e cila infektoi 130 njerëz dhe vrau 55. Ky shpërthim mbivendoset me një të hershme në lindje që vrau më shumë se 2,200 njerëz, e dyta më së shumti në historinë e sëmundjes.

Shfaqja e më shumë rasteve mund të komplikojë përpjekjet për të çrrënjosur COVID-19, i cili ka infektuar 23,600 njerëz dhe ka vrarë 681 në DRC. Një fushatë vaksinimi pritet të fillojë në gjysmën e parë të këtij viti.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat