Kongo, 11 të vdekur në sulmin e rebelëve

Afrika

Kongo, 11 të vdekur në sulmin e rebelëve

Më: 14 shkurt 2021 Në ora: 23:24
Foto ilustrim

Të paktën njëmbëdhjetë persona, përfshirë një fëmijë, u vranë sot në Republikën Demokratike të Kongos, kur rebelët sulmuan dy ueb-faqe ushtarake.

Forcat qeveritare kanë arritur të zmbrapsin sulmet e dyfishta nga dhjetra militantë të armatosur dhe situata tani është plotësisht nën kontroll, tha Ministri i Brendshëm Krahinor, Moise Mpanga.

Tre ushtarë kongolezë, shtatë luftëtarë rebelë dhe një vajzë 10-vjeçare u vranë në luftime, tha ai, raporton aljazeera.

Qyteti i dytë më i madh në Kongo është kryeqyteti i provincës së pasur me minerale Ot-Katanga, ku kompanitë minerare si Ivanhoe dhe MMG kanë koncesione.

Sulmet erdhën pasi rebelët që luftuan për pavarësi u prenë kokat dy oficerëve të policisë shtatorin e kaluar dhe vranë një ushtar ndërsa u përpoqën të zinin ndërtesat strategjike përpara se sulmi të tërhiqej. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat