36 të vrarë në dy sulme

Afrika

36 të vrarë në dy sulme

Më: 25 shkurt 2021 Në ora: 09:55
Foto ilustrim

Njerëz të armatosur vranë 36 persona në dy sulme në Nigerinë veriore të mërkurën, një ditë pasi kryengritësit qëlluan me raketa mes përkeqësimit të sigurisë me të cilin përballet kombi më i populluar i Afrikës, thanë zyrtarët dhe banorët.

Seria e sulmeve nga banditë të armatosur ndodhi gjatë 48 orëve të fundit me 18 persona të vrarë secili në fshatrat e shteteve Kaduna dhe Katsina dhe disa të tjerë të plagosur.

Sulmuesit dogjën shtëpitë, duke zhvendosur fshatarët, shkruan Reuters.

Qindra njerëz janë vrarë në Nigerinë veriore nga bandat kriminale që kryenin grabitje dhe rrëmbime, përcjell arbresh.info.

Sulme të tilla i kanë shtuar sfida sigurisë në Nigeri, e cila po lufton për të përmbajtur kryengritjet islamike në verilindje dhe dhunën komunale për të drejtat e tokës kullotëse në shtetet qendrore.

Sulmi i fundit vjen më pak se një muaj pasi Presidenti Muhammadu Buhari zëvendësoi shefat e tij ushtarakë të përhershëm mes përkeqësimit të dhunës, me forcat e armatosura që luftuan për të rimarrë qytete të tjera verilindore të pushtuara nga kryengritësit.

Javën e kaluar, persona të armatosur të paidentifikuar vranë një student në një sulm mbi një shkollë me konvikt në shtetin Niger të Nigerisë dhe rrëmbyen 42 persona, përfshirë 27 studentë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat