Bregu i Fildishtë, shteti i dytë që merr vaksinat nga COVAX

Afrika

Bregu i Fildishtë, shteti i dytë që merr vaksinat nga COVAX

Më: 26 shkurt 2021 Në ora: 16:37
Bregu i Fildishtë

Bregu i Fildishtë do të merrte një dërgesë vaksinash Covid-19 nga Covax sot, duke u bërë shteti i dytë që përfiton nga një program që synon të sigurojë shpërndarje më të drejtë të vaksinave mes një sherri global.

Një aeroplan që mbante 504,000 doza pritej të prekte në kryeqytetin Abidjan nga ora 10 e mëngjesit me orën lokale, sipas aleancës së vaksinave GAVI, Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe partnerëve të tjerë në skemë.

Deri në fund të këtij viti, Covax planifikon të japë gati 2 miliardë doza.

Ato do ti jap mbi 90 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat