Protesta kthehet në festë – kreu i opozitës senegaleze akuzohet për përdhunim

Afrika

Protesta kthehet në festë – kreu i opozitës senegaleze akuzohet për përdhunim

Më: 8 mars 2021 Në ora: 20:45
Foto

Kreu i opozitës senegaleze, Ousmane Sonko është akuzuar për përdhunim dhe u la i lirë me kusht nën mbikëqyrjen gjyqësore, ka thënë avokati i tij, pasi arrestimi gjatë javës së kaluar që shkaktoi protesta të dhunshme.

Sonko e quan akuzën e përdhunimit të motivuar politikisht dhe lirimi i tij të hënën mund të ndihmojë në lehtësimin e tensioneve në një nga demokracitë më të qëndrueshme të Afrikës Perëndimore. Të paktën tetë persona vdiqën në përleshjet midis forcave të sigurisë dhe protestuesve javën e kaluar, sipas grupit të të drejtave Amnesty International.

“Ai po shkon në shtëpi. Ai është i lirë”, tha Etienne Ndione, një nga avokatët e Sonko, raporton aljazeera.

Më parë, qindra njerëz ishin mbledhur jashtë gjykatës në Dakar, duke tundur flamuj dhe duke brohoritur “Falas Sonko” përpara se të fillonin të marshonin. Mbështetësit e tij kanë bërë thirrje për tre ditë protesta në të gjithë vendin këtë javë.

Sonko, i cili përfundoi i treti në zgjedhjet presidenciale të vitit 2019, u arrestua pasi një punonjës i një salloni bukurie e akuzoi atë për përdhunimin e saj.

Ai e mohon akuzën dhe thotë se është një përpjekje e presidentit, Macky Sall për të kapur në gjunjë një rival politik. Qeveria e mohon këtë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat