Spitalet në Etipoi 'vandalizohen dhe plaçkiten'

Afrika

Spitalet në Etipoi 'vandalizohen dhe plaçkiten'

Më: 15 mars 2021 Në ora: 22:06
Foto

Gati 70% e objekteve shëndetësore në rajonin verior të Tigray të Etiopisë të goditur nga konfliktet janë shkatërruar dhe pajisjet janë plaçkitur, ka gjetur një raport i bamirësisë mjekësore MSF, shkruan BBC.

Objektet u sulmuan "qëllimisht" për t'i bërë ato "jofunksionale", thanë Mjekët Sans Frontières.

Situata po kishte një ndikim "shkatërrues" në popullatë, tha organizata në një deklaratë.

Autoritetet etiopiane thonë se shumica e shërbimeve shëndetësore janë rivendosur.

Konflikti shpërtheu në Tigray në 4 nëntor 2020 kur Kryeministri Abiy Ahmed urdhëroi një ofensivë për të dëbuar ish partinë në pushtet të rajonit, Frontin Çlirimtar të Popullit Tigray (TPLF), pasi luftëtarët e saj kishin kapur bazat ushtarake federale në rajon.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat