Nepali lëkundet nga 'situata e krizës' nga Covid ndërsa infeksionet rriten

Afrika

Nepali lëkundet nga 'situata e krizës' nga Covid ndërsa infeksionet rriten

Më: 13 maj 2021 Në ora: 12:53
Foto ilustrim

Pesë persona vdiqën në një spital të Nepalit pasi oksigjeni mbaroi këtë javë, vetëm viktimat e fundit të një vërshimi të egër Covid që rrezikon shkatërrimin e vendit të varfër dhe sistemin e tij të kujdesit shëndetësor të pa pajisur, raporton France24.

Rastet e reja të përditshme janë rritur 60 herë më shumë që nga 1 Prilli dhe gati një mijë njerëz kanë vdekur në 10 ditët e fundit, sipas shifrave zyrtare të cilat, si në Indinë fqinje, shihen si nën-raportuese të shkallës së virusit.

Vendi malor prej gati 30 milion banorësh tani po sheh raste të rënda spitalesh të përmbytura ndërsa bombolat e oksigjenit zbrazen më shpejt sesa mund të rimbushen dhe pothuajse gjysma e atyre që testohen rezultojnë pozitivisht.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat