Egjipti zbulon 250 varre që datojnë 4,200 vjet më parë

Afrika

Egjipti zbulon 250 varre që datojnë 4,200 vjet më parë

Më: 13 maj 2021 Në ora: 22:03
Ilustrim

Rreth 250 varre që datojnë rreth 4,200 vjet  më parë janë zbuluar nga arkeologët në Egjipt.

Misioni arkeologjik i vendit i Këshillit Suprem të Antikiteteve bëri gjetjet në provincën jugore të Sohag.

Varret, të zbuluara në varrezat Al-Hamidiyah të Sohag, përfshinin “disa me një pus ose disa puse varrimi dhe varreza të tjera me një korridor të pjerrët që përfundon me një dhomë varrimi”, tha Ministria Egjiptiane e Antikiteteve në një deklaratë.

Zyrtarët shtuan se varret varionin nga mosha nga fundi i Mbretërisë së Vjetër deri në fund të periudhës Ptolemaike.

Mbretëria e Vjetër zgjati për rreth 500 vjet deri në 2200 pes, ndërsa dinastia Ptolemaike e Egjiptit sundoi për 300 vjet deri në kohën e vdekjes së Kleopatrës në 30 pes, sipas AFP.

Mostafa Waziri, kreu i Këshillit Suprem të Antikiteteve, tha se një varr që daton në Mbretërinë e Vjetër kishte mbetje të zbehta të mbishkrimeve hieroglifike dhe një dhomë për flijime.

Ai vuri në dukje se varret ishin të stileve të shumëfishta dhe u zbuluan në disa nivele të malit, duke shtuar se më shumë kishte të ngjarë të zbuloheshin.

Mohammed Abdel-Badie, kreu i Departamentit Qendror të Antikiteteve të Egjiptit të Epërm, tha se po ashtu u gjetën qeramikë dhe objekte të kushtueshme kushtuar hyjnive të Egjiptit të lashtë.

Ai tha se disa prej enëve ishin përdorur në jetën e përditshme dhe të tjerët brenda fondacionit si depozita simbolike miniaturë, të cilat ishin enë të vogla sferike me gjurmë të bojës së verdhë nga jashtë.

Anije të vogla alabastri, eshtra kafshësh dhe njerëzore, si dhe mbetje guri gëlqeror që mendohet të jenë pllaka funerale që datojnë nga Dinastia e Gjashtë, u zbuluan gjithashtu, shtoi ai.

Si pjesë e projektit, më shumë se 300 varre u regjistruan dhe dokumentuan në zonë, e cila shtrihet nga Nag Al-Sheikh në jug deri në Al-Khazendarah në veri.

Egjipti ka njoftuar disa zbulime të reja të mëdha arkeologjike në muajt e fundit, me shpresën për të ndihmuar në ringjalljen e një sektori jetik të turizmit të goditur nga një kryengritje e vitit 2011, trazirave të vazhdueshme politike, sulmeve xhihadiste dhe pandemisë së sëmundjes koronavirus (COVID-19).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat