Të paktën 15 persona vdesin e mijëra të tjerë evakuohen pas shpërthimit të vullkanit në Kongo

Afrika

Të paktën 15 persona vdesin e mijëra të tjerë evakuohen pas shpërthimit të vullkanit në Kongo

Më: 23 maj 2021 Në ora: 22:45
Foto

Të paktën 15 njerëz vdiqën kur përrenj lavash u derdhën në fshatra pasi errësoi në Republikën Demokratike Lindore të Kongos, duke shkatërruar më shumë se 500 shtëpi, thanë zyrtarët dhe të mbijetuarit të dielën, raporton TheGuardian.

Shpërthimi i malit Nyiragongo të shtunën në mbrëmje dërgoi rreth 5,000 njerëz të evakuohen nga qyteti i Goma përtej kufirit afër Ruandës, ndërsa 25,000 të tjerë kërkuan strehim në veri-perëndim në Sake, tha agjensia e fëmijëve e KB të Dielën.

Më shumë se 170 fëmijë kishin ende frikë të zhdukur dhe zyrtarët e Unicef thanë se po organizonin qendra tranziti për të ndihmuar fëmijët e pashoqëruar pas katastrofës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat