​Gazi helmues nga vullkani në Kongo shkaktoi vdekjen e shtatë personave

Afrika

​Gazi helmues nga vullkani në Kongo shkaktoi vdekjen e shtatë personave

Më: 24 maj 2021 Në ora: 23:42
Foto ilustrim

Numri i të vdekurve nga shpërthimi vullkanik i së shtunës në Kongo është rritur në 22 pasi shtatë njerëz vdiqën nga gazi helmues.

Ata vdiqën ndërsa po ecnin në një rrugë që ishte pjesërisht e mbuluar nga llava e ftohur tani afër qytetit të Goma, në lindje të Kongos, tha për AP drejtori shkencor i Observatorit Vullkanik në Goma, Celestin Kasereka Mahinda.

“Popullsia nuk duhet të vizitojë vendet e prekura nga shpërthimi sepse janë helmuar,” tha ai.

Mali Niiragongo shpërndau përrenj llave në fshatra të shtunën në mbrëmje, duke vrarë të paktën 15 vetë dhe shkatërruar më shumë se 500 shtëpi.

Të hënën, banorët kërkuan të zhdukurit në mes të shtëpive të tyre të shkatërruara në periferi të Goma, ndërsa avujt ngriheshin nga llava e ftohtë që mbulonte një pjesë të zonës Niiragonga.

Një delegacion qeveritar vizitoi gjithashtu Gomën, duke premtuar ndihmë në parim.

Për shkak të zvogëlimit të fondeve, shkencëtarët nga Observatori për Vullkanet nuk mund ta paralajmëronin publikun për shpërthimin, tha Mahinda.

“Observatori nuk ka më mbështetjen e qeverisë qendrore ose donatorëve të jashtëm, gjë që shpjegon pse shpërthimi ishte një surprizë,” tha Mahinda për AP.

Partneriteti midis shtetit dhe Bankës Botërore, e cila mbështeti observatorin, u ndërpre në tetor 2020 për shkak të një pandemie.

Observatori vetëm filloi të punojë përsëri muajin e kaluar falë financimit të ri nga Programi i Ndihmës i Shërbimit Gjeologjik të SHBA (USGS) për Fatkeqësitë Vullkanike, por tani për tani ai mund të mbledhë të dhëna vetëm pas shpërthimit.

Vullkani është ende aktiv dhe tërmetet janë duke u regjistruar, tha Mahinda, duke kërkuar që popullata të jetë e kujdesshme.

Guvernatori ushtarak i provincës së Kivu Verior, Konstant Ndima, u bëri thirrje popullatës së Gomës që të mos dërgojnë fëmijët në shkollë.

Aeroporti Ndërkombëtar i Goma dhe Aeroporti Kavumu në Kivu e Jugut u mbyllën për arsye sigurie, tha ai.

Shpërthimi i vullkanit çoi në rreth 5.000 njerëz që u larguan nga një vendbanim i Gome, një qytet me dy milionë banorë, përtej kufirit afër Ruandës. 25.000 njerëz të tjerë kanë kërkuar strehim në veriperëndim në Sake, njoftoi UNICEF.

Vlerësohet se më shumë se 170 fëmijë u zhdukën gjatë shpërthimit dhe zyrtarët e UNICEF thanë se po organizonin qendra transiti për të ndihmuar fëmijët e pashoqëruar pas katastrofës, pasi më shumë se 150 fëmijë u gjetën të ndarë nga familjet e tyre.

Kishte shkatërrim masiv në Goma në shpërthimin e mëparshëm të Niiragonga në vitin 2002, ku qindra njerëz vdiqën dhe mbi 100.000 të tjerë mbetën të pastrehë.

Goma është një qendër rajonale për shumë agjenci humanitare, si dhe një mision paqeruajtës i Kombeve të Bashkuara. Ajo kërcënohet nga një mori grupesh të armatosura që luftojnë për të kontrolluar minat fitimprurëse në zonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat