Autoritetet tuniziane ndalojnë 262 emigrantë, po tentonin të futeshin në Evropë

Afrika

Autoritetet tuniziane ndalojnë 262 emigrantë, po tentonin të futeshin në Evropë

Më: 29 maj 2021 Në ora: 07:40
Ilustrim

Garda Bregdetare Tuniziane lokalizoi dhe shpëtoi të paktën 262 emigrantë që përpiqeshin të arrinin në Evropë me disa anije që kishin lundruar nga Tunizia dhe Libia, njoftoi Ministria e Mbrojtjes.

Grupi i parë përbëhej nga 158 njerëz, nga Tunizia dhe Afrika nën-Sahariane. Midis tyre ishin dy foshnje. Ata ishin larguar nga Cindy Mansour të enjten në mbrëmje për të premten në zonën e Sfax, nga ku shumë emigrantë po lundrojnë me shpresën e mbërritjes në Itali.

104 persona të tjerë, të moshës midis 15 dhe 40 , u larguan nga porti libian i Zouara dhe u gjetën pranë Sfax. Midis tyre ishin tunizianë, marokenë, sudanezë, egjiptianë dhe ganezë.

Ministria e Brendshme e Tunizisë gjithashtu njoftoi se dje, në zona të ndryshme, gjithsej 219 persona u arrestuan si emigrantë të paligjshëm. Disa ishin tashmë në anije, të tjerët po planifikonin të largoheshin.

Që nga fillimi i janarit, më shumë se 13,350 emigrantë kanë mbërritur në bregdetin italian, që është tre herë më shumë se vitin e kaluar. Rreth 15% e tyre janë tunizianë.

Sipas OKB, më shumë se 700 njerëz janë mbytur në Mesdhe që nga fillimi i vitit, duke u përpjekur të arrijnë në Evropë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat