Konflikti i Etiopisë në Tigray: Festa në rrugë ndërsa rebelët pushtojnë kryeqytetin

Afrika

Konflikti i Etiopisë në Tigray: Festa në rrugë ndërsa rebelët pushtojnë kryeqytetin

Më: 29 qershor 2021 Në ora: 10:46
Foto

Forcat rebele në rajonin verior Tigray të Etiopisë kanë rimarrë kryeqytetin e saj, Mekelle, duke shkaktuar festime në rrugë dhe duke detyruar zyrtarët të largohen, raporton BBC.

Banorët raportuan skena gëzimi, me fishekzjarre dhe mijëra që tundnin flamuj.

Qeveria, e cila mori Mekelle në nëntor pasi rebelët refuzuan reformat politike dhe kapën bazat e ushtrisë, tani ka quajtur një "armëpushim humanitar" në rajon.

Luftimet kanë lënë mijëra të vdekur dhe kanë shtyrë 350,000 njerëz drejt urisë.

Më shumë se dy milion njerëz janë zhvendosur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat