Konflikti në Etiopi: Mungesa e ushqimit po prek më shumë se 400,000 njerëz paralajmëron OKB

Afrika

Konflikti në Etiopi: Mungesa e ushqimit po prek më shumë se 400,000 njerëz paralajmëron OKB

Më: 3 korrik 2021 Në ora: 18:46
Foto ilustrim

Luftimet e fundit në rajonin Tigray të Etiopisë kanë rezultuar se uria tani po prek më shumë se 400,000 njerëz, thonë zyrtarët e KB, raporton BBC.

Në takimin e tyre të parë publik mbi krizën, anëtarët e Këshillit të Sigurimit të KB paralajmëruan se deri në 33,000 fëmijë ishin kequshqyer rëndë.

Zyrtarët thanë se një tjetër 1.8 milion njerëz ishin në prag të urisë si rezultat i konfliktit tetë-mujor.

Ata gjithashtu paralajmëruan për përplasje të mëtejshme pavarësisht nga shpallja e një armëpushimi.

Qeveria etiopiane, e cila ka luftuar forcat rajonale në Tigray, shpalli një armëpushim të njëanshëm të hënën.

Sidoqoftë, rebelët u zotuan të dëbojnë "armiqtë" e tyre nga rajoni dhe ka pasur njoftime për përplasje sporadike ndërsa presioni ndërtohet ndërkombëtarisht që të gjitha palët në konflikt të tërhiqen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat