Shpërthim fatal në Tajlandë, ka të vdekur dhe të lënduar

Afrika

Shpërthim fatal në Tajlandë, ka të vdekur dhe të lënduar

Më: 7 korrik 2021 Në ora: 18:21
Pamje gna Tajlanda

Një fabrikë kimike në Bangkok, Tajlandë, ka shpërthyer duke lënë kështu të vdekur një person dhe të paktën 33 të tjerë kanë të plagosur.

Disa nga të plagosurit ishin të përfshirë në aksionin e shërbimeve zjarrfikëse dhe shpëtimit, raportojnë mediat lokale.

Incidenti ndodhi në rrethin Bang Phli në provincën Samut Prakan dhe shkaktoi dëme të mëdha në ndërtesat përreth, duke përfshirë zonat e banuara deri në 1 kilometër larg.

Fabrika e Ming Dih, afër aeroportit Suvarnabhumi, prodhon peletë plastikë. Zjarri shpërtheu në orët e para të mëngjesit, ndërsa retë e zeza të tymit që përfshinin zonën arritën deri në Bangkok.

“Në fillim u ndje si rrufe. Pas kësaj, dëgjova diçka të binte me të madhe dhe për një kohë, shtëpia filloi të dridhej sikur të ishte tërmet”, tha banori vendas Baitong Nisarat për “Reuters”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat