Kryeministri i Etiopisë zotohet të zmbrapsë 'armiqtë' pas sulmit të rebelëve Tigray

Afrika

Kryeministri i Etiopisë zotohet të zmbrapsë 'armiqtë' pas sulmit të rebelëve Tigray

Më: 14 korrik 2021 Në ora: 14:40
Foto ilustrim

Kryeministri Abiy Ahmed u zotua të mërkurën të zmbrapsë sulmet nga "armiqtë" e Etiopisë pasi rebelët në Tigray filluan një ofensivë të re për të rifituar territorin në rajonin e shkatërruar nga lufta, raporton France24.

Forcat Tigrayan këtë javë pretenduan një seri fitimesh në fushën e betejës në një sulm të ri që vjen dy javë pasi qeveria federale shpalli një armëpushim të njëanshëm përballë përparimeve të rebelëve.

Shtytja e fundit e rebelëve pasoi rimarrjen mahnitëse të kryeqytetit rajonal Mekele muajin e kaluar nga forcat federale, një pikë kthese në një konflikt brutal tetë-mujor që ka vrarë mijëra njerëz dhe shumë qindra mijëra duke u përballur me urinë.

Abiy tha se ai qëndroi i përkushtuar ndaj paqes - edhe nëse ajo do të vinte me një "kosto" - por këto sulme të fundit nuk do të mbeteshin pa përgjigje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat