Disa pengje u vranë në lindje të Kongos nga grupi islamik i armatosur

Afrika

Disa pengje u vranë në lindje të Kongos nga grupi islamik i armatosur

Më: 3 gusht 2021 Në ora: 20:45
Foto ilustrim

Të paktën 16 persona u vranë me thikë për vdekje disa javë pasi u morën peng në lindje të Republikës Demokratike të Kongos, në gjakmarrjen që u fajësua islamikët e armatosur, thanë burimet ushtarake dhe lokale të martën, raporton France24.

Sipas burimeve civile lokale, viktimat, të cilat përfshinin dy gra, ishin mbajtur nga anëtarët e Forcave Demokratike Aleate (ADF), për të cilat SHBA thonë se është e lidhur me grupin e Shtetit Islamik.

Pengjet u vranë përgjatë një autostrade kryesore pranë Idohu, në provincën e shqetësuar Ituri, sipas zyrtarit lokal Dieudonne Malangai.

"Ne do të forcojmë praninë tonë në rajon," tha ai në një takim me banorët vendas.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat