Përmbytjet në Sudan dëmtojnë mijëra shtëpi

Afrika

Përmbytjet në Sudan dëmtojnë mijëra shtëpi

Më: 8 gusht 2021 Në ora: 12:51
Foto

Mijëra shtëpi janë dëmtuar në Sudan pasi shirat e rrëmbyeshëm shkaktuan përmbytje të mëdha, dhe shumë rrugë në kryeqytetin Khartoum u vërshuan nga uji, thanë të dielën korrespondentët e AFP.

Shirat e dendur zakonisht bien në Sudan nga qershori deri në tetor dhe vendi përballet me përmbytje të mëdha çdo vit, duke shkatërruar prona, infrastrukturë dhe të korra.

Në Atbara, një qytet në verilindje të Sudanit, agjencia zyrtare e lajmeve SUNA raportoi se një numër shtëpish ishin "shembur" për shkak të shirave të dendur, raporton France24.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat