U detyrua të martohej, 14-vjeçarja vdes gjatë lindjes

Afrika

U detyrua të martohej, 14-vjeçarja vdes gjatë lindjes

Më: 8 gusht 2021 Në ora: 19:26
Ilustrim

Policia në Zimbabve po heton vdekjen e një vajze 14-vjeçare gjatë lindjes. Rasti ka sjellë zemërim mes qytetarëve dhe aktivistëve të të drejtave.

Memory Machaya raportohet të ketë vdekur muajin e kaluar në një faltore të kishës në rajonin lindor të Marange.

Rasti ka ekspozuar shfrytëzimin e të miturve, pasi thuhet se ajo u detyrua të braktisë shkollën për t’u martuar, shkruan BBC.

Organizata e Kombeve të Bashkuara i ka bërë thirrje qeverisë të njohë martesën e fëmijëve si krim dhe t’i japë fund praktikës. OKB tha se “shënon me shqetësim të thellë” dhe “dënon me forcë” ngjarjen.

“Trendi aktual i rasteve të pazgjidhura të dhunës kundër grave dhe vajzave në Zimbabve, përfshirë martesat e të miturve, nuk mund të vazhdojë pa u ndëshkuar,” tha OKB në një deklaratë të Shtunën.

Vdekja e vajzës më 15 korrik ka vënë në qendër të vëmendjes praktikën e martesës së fëmijëve brenda Kishës Apostolike të Zimbabve, e cila shpesh refuzon mjekimin dhe trajtimin në spital.

Familja e saj ka thënë se foshnja i mbijetoi lindjes dhe ishte mirë, raportojnë mediat lokale. Rrethanat që çuan në vdekjen dhe varrimin e mëvonshëm janë nën hetim nga policia dhe komisioni gjinor shtetëror i vendit.

Një peticion online që bën thirrje për “drejtësi për Memory Machaya” deri më tani ka marrë më shumë se 57,000 nënshkrime.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat