Ish-udhëheqësi i burgosur i Çadit, Hissene Habre vdes në Senegal

Afrika

Ish-udhëheqësi i burgosur i Çadit, Hissene Habre vdes në Senegal

Më: 24 gusht 2021 Në ora: 14:15
Ish-udhëheqësi i burgosur i Çadit

Ish -presidenti i Çadit, Hissene Habre, i cili po vuante një dënim të përjetshëm në Senegal për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ka vdekur, tha të martën ministri senegalez i Drejtësisë Malick Sall, raporton France24.

Ai ishte 79 vjeç.

"Habre është në duart e Zotit të tij," tha Sall për kanalin televiziv TFM.

Konsullata e Çadit tha se ai kishte vdekur nga Covid-19.

Habre, i cili sundoi Çadin nga viti 1982 deri në 1990, u dënua për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në një gjyq të mbështetur nga Bashkimi Afrikan në kryeqytetin senegalez Dakar në 2016.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat